دوشنبه 2 ارديبهشت 1398   12:36:46
شرح وظایف

معاونت امور توسعه پیشگیری یکی از معاونتهای فعال و کلیدی اداره کل بهزیستی استان تهران می باشد .  در این معاونت کلیه مراکز تابعه ، طرح ها و برنامه ها در چارچوب چهار دفتر فعالیت می نمایند که عبارتند از :

 1. دفتر پیشگیری از معلولیتها
 2. دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی
 3. دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی
 4. دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد

تقسیم بندی بهزیستی استان تهران شامل 16 شهرستان می باشد .

 هدف اصلی این معاونت ، پیشگیری از بروز مشکلات ، بیماریهای جسمی و روحی ، اختلالات و .... ( پیشگیری اولیه) می باشد ولی از آنجائی که جامعه هدف در اکثر موارد بعد از  بروز مشکل یا بیماری درصدد رفع آن برمی آیند پیشگیری ثانویه و ثالثیه نیز در برنامه ریزی های این معاونت لحاظ شده است.

دفاتر زیر مجموعه
دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی

دفترمشاوره وفنون روانشناختی

 •   مشاوره حضوری دولتی و غیردولتی :  دفتر مشاوره و امور روانشناختی معاونت پیشگیری  با هدف پیشگیری در سه سطح ، درمان و کاهش آسیب فعالیت می نماید ؛ مراجعين بسته به نوع و سطح مشكل به يكي از مراكز و دفاتر مشاوره حضوري ذيل مراجعه مي كنند و با توجه به این سطوح سه گانه از اتلاف وقت و هزينه مراجعین جلوگيري مي شود :

 الف) مراكز مشاوره اوليه (سطح 1) يا سلامت روان محلي كه در آن هرگونه خدمات مشاوره اولیه که منجر به ارتقاء سلامت روان در محلات می شود به آحاد جامعه ارائه  می گردد . این خدمات شامل مصاحبه اولیه ، ارجاع ، ارتباطات محلی ، کاهش استرس ، آموزش و برنامه ریزی محلی ، مدیریت مورد، نیازسنجی و اولویت بندی مشکلات روانی اجتماعی محدوده فعالیت و در صورت نياز به مداخلات درماني، ارجاع به مراكز سطوح2 يا 3 می باشد .

ب) سطح 2 مراكز مشاوره عمومي مي باشند که خدمات روان شناختي ارائه مي دهد.

ج) سطح 3 مراكز مشاوره ای مي باشندکه خدمات تخصصي در حيطه مشاوره كودك و نوجوان ، كودكان استثنايي ، سالمند ، خانواده و... ارائه مي دهد.

از ابتدای سال  حدود 77000 نفر  از خدمات مشاوره  حضوری بهره مند شده اند .

 •   مشاوره تلفنی دولتی و غیردولتی:  

*خط مشاوره تلفني دولتي (خط 1480) :  این مرکز با به کاری گیری مشاوران متخصص و مجرب خدمات مشاوره و راهنمایی سریع ، دردسترس ، آسان و کم هزینه را به کلیه تماس گیرندگان از هر نقطه کشور ارائه می نماید. مشاوران در حیطه های فردی ، خانوادگی ، کودک و نوجوان ، اعتیاد ، مشاوره پیش از ازدواج راهنمایی های لازم را  به تماس گیرندگان ارائه می دهند و درصورت نیاز آنها را به  سایر متخصصان و مراکز ذیصلاح ارجاع می دهد.

*خطوط مشاورة تلفني غیر دولتی (كد ده رقمي):  به منظور ارائه خدمات بیشتر به متقاضیان مشاوره تلفنی ، مراکز مشاوره غیردولتی که دارای پروانه فعالیت مشاوره از سازمان هستند و 2 سال سابقه فعالیت نیز دارند با ارائه معرفی نامه از سازمان بهزیستی  استان  به مخابرات می توانند نسبت به دریافت کد ده رقمی اقدام نموده و پس از دریافت شماره به سازمان بهزیستی و طی مراحل اداری لازم پروانه مشاوره تلفنی دریافت نمایند. از ابتدای سال تاکنون حدود 170000 نفر از خدمات مشاوره تلفنی بهره مند شده اند .

 • مشاوره مجازی (اینترنتی) :  با توجه به اینترنتی شدن ارائه خدمات به صورت گسترده در جامعه امکان دسترسی افراد از طریق  فضای مجازی به خدمات مشاوره فراهم شده است .
 • طرح محب  ( مداخله در حمایتهای روانی اجتماعی در بلایا ) : اين طرح  با ارائه آموزشهاي مدون ، برگزاری مانور و هرگونه خدمات مشاوره اولیه جهت آگاهسازی مردم محله به منظور رویارویی با حوادث غیرمترقبه و انسان ساز ( مانند سیل، زلزله ،تصادف، بمب گذاری و خودکشی .. ) انجام می گردد و درنهایت چگونگي برخورد  با سوگ و هيجانات روحي  پس از رويا رويي با حوادث مذکور را به افرادی که با بحران روبرو گشته و متحمل فشار روانی زیادی شده اند ، نحوه سپری نمودن شرایط بحران زا و بازسازی روانی با حداقل آسیب را آموزش می دهد .

از ابتدای سال  حدود 5000 نفر در 86 محله از این آموزشها بهره مند شده اند .

از ابتدای سال تاکنون حدود 3822 زوج در بیش از 90 مرکز از خدمات مشاوره طلاق بهره مند شده اند .

 •   طرح غربالگري اضطراب : اين طرح براي غربالگری و پيشگيري از اضطراب در كودكان 5 تا6 ساله طراحي شده است و کودکان مشکوک و در معرض خطر با همکاری معاونت پیشگیری در روند مداخلات و حمایتهای روانشناختی توسط روانشناس و روانپزشک قرار می گیرند .

از ابتدای تعداد حدود 440 کودک 5 و 6 ساله مورد غربال قرار گرفته اند .

-   طرح آموزش پيش از  ازدواج  ( PME  )  : این طرح به عنوان يك برنامه پيشگيرانه و ارتقائي تلاشي است براي كاستن از ازدواجهاي ناموفق و جلوگيري از بسياري از آسيبهاي اجتماعي مانند طلاق ، خشونتهاي خانوادگي ، فرزندان تك سرپرست و بي سرپرست ...  

از ابتدای سال تعداد حدود 31000 نفر توسط 90 مربی و در بیش از 850 کارگاه آموزش دیده اند .

 •   طرح آموزش زندگی خانواده ( FLE  )   :  هدف اين طرح ارتقاء رضايتمندي زوجين بوده و اجراي آن منجر به افزايش مهارت هاي ارتباطي خانواده ها ،كاهش نرخ طلاق و بهبود ارتباط ميان افراد در خانواده مي گردد .هم اكنون محتواي آموزشي طرح در پنج حوزه كه شامل اطلاعات ازدواج و خانواده، مهارت گفتگو ، مهارت حل تعارض ، نقش هاي جنسيتي و فرزند پروري است تدريس مي شود.

از ابتدای سال تعداد حدود 53000 نفر توسط 94 مربی و در بیش از 1590 کارگاه آموزش دیده اند .

 • طرح آموزش مهارتهاي زندگي ( LSE )   : اين طرح با اهداف پيشگيرانه اقدام به آموزش مهارتهاي ده گانه ( خودآگاهی ، مدیریت استرس ، تصمیم گیری و ... ) به گروههاي مختلف سني کودک، نوجوان ، جوان و بزرگسال می نماید و  واحد هاي آموزشي( پیش دبستانی،  دبستان ... ) ، محلات، محيط كار، صنعتی و نظامی و نیز مراكز شبانه روزي جایگاهی برای ارائه خدمات آموزشی  فوق می باشد . افراد با گذراندن این دوره می توانند مهارتهای  مدیریت هيجان هاي منفي ، استرس هاي روزمره وكنترل آنها به شیوه موثر ؛ حل مشكلات ، تصميم گیری مناسب و ...  بدست آورند و باعث افزایش تاب آوری آنها در  مواجهه با مشکلات  می گردد.

از ابتدای سال تعداد حدود 65000 نفر توسط 176 مربی آموزش دیده اند .

 • طرح  پایلوت نماد : طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان ( نماد ) با  هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ارائه خدمات روانی و اجتماعی به دانش آموزان به صورت پایلوت در سال 1395 اجرا شدو از مهرماه سال 1396 در مدارس منتخب این استان با محوریت اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش و همکاری نه سازمان   اجرایی گردید. دانش آموزان دارای مشکل و نیازمند به خدمات روانی از طریق ارجاع به حوزه مشاوره و دریافت خدمات روانشناختی مساعدت می شوند.

 • طرح  پایلوت صبر :  این طرح با اهداف ذیل و  براساس دیدگاه های ریاست محترم قوه قضائیه  درحال برنامه ریزی و  لازم الاجرا است:

گسترش فرهنگ صلح ، سازش ، عفو و گذشت ، ارتقاء فرهنگ مدارا ، مودت ، همدلی ، صبر و مهربانی در جامعه ؛ اعتلای فرهنگ قانون مداری و احترام به حقوق دیگران ؛ ارتقاء کارآمدی دستگاه قضائی کشور در حل و فصل دعاوی و منازعات ؛ ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضائی کشور در عرصه صلح طلبی و حقوق بشر ؛  کاهش زمینه های نزاع و اختلافات ؛ کاهش پرونده های دستگاه قضا ؛ کاهش تعداد زندانیان  و ...

دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

دفترپیشگیری ازآسیب های اجتماعی

- جمعیت همياران سلامت روانی اجتماعي : يك برنامه مردمي است كه مردم با مشاركت و ياري يكديگر به شناخت مسايل و مشكلات خود پرداخته و زیر نظر مشاوران متخصص و با استفاده از توانايي هاي خود اقدام به رفع مشكلات موجود و برآورده نمودن نيازهاي جامعه مي نمايند .  این جمعیت خدمات خود را در پایگاه های سلامت که مکانی برای ارائه خدمات گوناگون در حوزه ارتقاء سلامت اجتماعي و پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي است ارائه مي دهد. این طرح از ابتدای سال جاری در 87 گروه و 44 پایگاه فعال بوده است .

-  طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزی (ماد) : دربیشتر مدارس و محیط های آموزشی ،  اغلب ارزش های مبتنی بر فردگرایی و رقابت جویی ترویج و تبلیغ می شود ، درمقابل مشارکت اجتماعی و جمع گرایی این قابلیت را دارد تا به عنوان عنصری از سرمایه اجتماعی ، هم سلامت اجتماعی کودکان و نوجوانان را افزایش دهد و هم آنها را برای آسیب های اجتماعی ایمن و مقاوم سازد .  این طرح  درسال تحصیلی 97-98 با همکاری آموزش و پرورش شهر تهران و نیز شهرستانهای استان تهران در 160 مدرسه و 430 کلاس درس  اجرا و 15000 نفر در مدارس دوره اول متوسطه (پایه هفتم، هشتم، نهم دخترانه و پسرانه)  آموزش دیده اند .

-  طرح مشاركت اجتماعي نوجوانان(مانا ) :  این طرح با رویکرد محلی از تابستان سال جاری به صورت آزمايشي براي نوجوانان 13 تا 18 سال دختر و پسر و در ده پايگاه سلامت اجتماعي استان تهران(گروه هاي هميار سلامت روان اجتماعی محلي) با همكاري مديران پايگاه و يك نفر تسهيلگر به صورت پایلوت در تعدادی از شهرستانهای تابعه با موفقيت اجرا شد و حدود 160 نوجوان در 11 پایگاه  آموزش دیده اند .

-  طرح رصد آسیبهای اجتماعی  وتعیین کننده های آن : در فرایند سیاست گذاری کلان کشور ، شناسایی و تحلیل جریان ها و مسائل خرد و عمده آسیب های اجتماعی به عنوان یکی از مقدمات تعیین کننده در آینده نگری و رصد آسیبهای اجتماعی ، نقش مهم و اساسی دارد و نتایج حاصل از این فرآیند، محور و مبنای وضع سیاست های اصولی و هدفمند تلقی می شود، لذا این طرح از سال 1396 به صورت پایلوت در استان تهران به اجرا درآمده است . 

-  طرح ترویج سبک زندگی خانواده سالم : این طرح با رویکرد پیشگیری توانمندسازانه فعالیتهایی برای گسترش یادگیری  و تمرینی برای کسب مهارت و توانمند سازی در خانواده ها با هدف تقویت عوامل محافظت کننده خانواده و با توسل به رویکرد قوت مدار (داشته محور) و دیدمان توسعه ای تلاش میشود تا فرایند توسعه خانواده به کمک تسهیلگران این حوزه بدست خود ذینفعان اجرا و محقق گردد..

دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد

دفتر پيشگيري از اعتياد

این دفتر در سه بخش درمان و بازتوانی اعتیاد ، کاهش آسیب  و نیز پیشگیری از اعتیاد به شرح ذیل فعالیت می نماید :

*مراکز درمان اعتیاد :

- مركز درمان و بازتواني کوتاه مدت (سرپایی) :  مرکز درمان سرپایی امکانات ارائه خدمات درمان دارویی و غیردارویی برای مصرف کنندگان مواد مخدر یا روان گردان درقالب خدمات مرتبط با پیشگیری از عود ، بهبود آسیبهای قبلی ناشی از سوء مصرف مواد و ارتقاء عملکرد معتادان را دارا می باشد .  خدمات شامل آموزش ، مشاوره فردی ، روان درمانی فردی ، گروه درمانی ، رفتار درمانی و کار درمانی و مداخلات دارویی پیشگیری از عود چون نالکترکسون ، درمان بیماریهای همراه و حمایتهای اجتماعی می باشد .

از ابتدای سال تاکنون حدود 86000  نفر از خدمات درمان سرپایی بهره مند شده اند .

 - مرکز بستری :  مرکز درمان بستری امکانات ارائه خدمات درمان سم زدایی ( بازگیری ) و خدمات پیشگیری از عود و درمان های غیردارویی را به صورت بستری برای مصرف کنندگان مواد مخدر و یا روان گردان را دارا می باشد .

از ابتدای سال تاکنون حدود 700  نفر از خدمات درمان بستری بهره مند شده اند .

- مركز اقامتي  بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد  ( کمپ ) :  به مرکزی اطلاق می شود که به صورت داوطلبانه و میان مدت (یک تا سه ماه ) فعالیت می کند . رویکرد اصلی در این مرکز ، سم زدایی (بازگیری) به همراه درمان های دارویی و غیردارویی ترجیحاً با مشارکت گروه های همتا و خودیار برای مصرف کنندگان مواد مخدر و یا روان گردان است .

- مركز اجتماع درمان مدار اقامتی بلند مدت (Residential Therapeutic Community): مركزي شبانه روزي است که طی دوره های درمان 3 تا 6 ماهه براي درمان و بازتواني بيماران دارای اختلال مصرف مواد كه روابط بين فردي و كاركرد اجتماعي آنها به شدت افت كرده اقدامات لازم را انجام می دهد. رويكرد اجتماع درمان مدار رويكردي اجتماعي است كه از طريق بوجودآمدن تغييرات كلي در شيوه زندگي فرد معتاد به وي امكان طي طريق بهبودي را مي دهد. اين برنامه بر خودياري، رشد فردي و حمايت گروه های خودیار و ايجاد محيط معنوي در مركز ، خدمات مددکاری اجتماعی و پی گیری پس از ترخیص تأكيد دارد . از ابتدای سال تاکنون حدود 400  نفر از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

- مركز توانمند سازی و جامعه پذیری بهبودیافتگان (خانه بين‌راهي) : مرکزی است برای استفاده افرادی که برنامه درمان  مواد مخدر را به اتمام رسانده اند و به دلیل نداشتن مکان سکونت درآنجا  به صورت شبانه روزی در یک دوره سه ماهه و به صورت رایگان اقامت می نمایند و با کمک مددکار مرکز موظف هستند اقدامات لازم جهت ارتقاء مهارتهای شغلی ، جستجوی شغل یا بازگشت به کار ، جستجوی سرپناه  و بازگشت به شبکه اجتماعی مخصوصاً خانواده را داشته باشند و امکان استقرار آنها در شرایط خاص به مدت سه ماه دیگر نیز وجود دارد . از ابتدای سال تاکنون حدود 50 نفر از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

- مركز اقامتي بهبود و بازتوانی غیردولتی مادر و کودک  : دو مرکز به منظور تحت درمان قراردادن مادران مصرف کننده در کنار کودکان خود به صورت پایلوت راه اندازی شده است که البته در مراحل تدوین دستورالعمل می باشد . یکی از این مراکز مختص حمایت از مادران باردار به همراه کودکان زیر دوسال دارای اختلال مصرف مواد و دیگری مختص مادران به همراه کودکان زیر 10 سال دارای اختلال مصرف مواد می باشد

 • مركز نگهداری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد موضوع ماده 16  (دولتی و غیردولتی ) : منظور مرکز درمان و کاهش آسیبی است که در اجرای ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر ، معتادین متجاهر ( بی خانمان ) به اعتیاد با دستور مقام قضایی در آن ها نگهداری می شوند . در این مراکز خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز ، طبق پروتکل های مرتبط تامین و ارائه می گردد . فعالیت این مراکز از شش ماهه دوم سال گذشته به ازمان بهزیستی واگذار شده است .از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 7000 معتاد متجاهر از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

- مركز نگهداری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد تبصره 2 ذیل  ماده 16  ( غیردولتی ) : در این مراکز نیز مانند مراکز فوق الذکر خدمات درمان اجباری به معتادین متجاهر در تعدادی از مراکز بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد تعلق می گردد . از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 9000 معتاد متجاهر از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

*پیشگيري از اعتياد :

- برنامه اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد : هدف این  برنامه ، آموزش در سطوح مختلف جامعه و در کلیه محیط ها می باشد . در این راستا کلیه افراد آموزش هایی در زمینه پیشگیری از اعتیاد ، نحوه برخورد با فرد معتاد و درمان را فراگرفته و  نیز روشهای برخورد با مشکلات ،  تعارضات ، تاب آوری و اقتدارافزایی را فرا می گیرند . اجتماع محور رویکردی است که در آن به نقش عوامل محیطی واجتماعی در ارتقاءکیفیت زندگی و سطح رفاه اجتماعی مردم توجه می شود.  از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 4000000 نفر  از آموزش دیده اند .

- طرح آماده سازی شغلی معتادین بهبودیافته :  این طرح در راستای پیشگیری از عود و توانمندسازی معتادین بهبودیافته با  معرفی افراد به سازمان فنی حرفه ای جهت اخذ گواهینامه های مهارت در دوره های تخصصی ، طی دوره های آموزش مهارت کسب و کار و نیز آموزش مهارت های زندگی  از افراد واجد شرایط حمایت می نماید .

از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 220 معتاد بهبودیافته  از خدمات آموزشی آماده سازی شغلی بهره مند شده اند .

*مراکز كاهش آسيب :

-مركز كاهش آسيب گذري ( DIC ) : مكاني است كه توسط بخش غیردولتی به معتادان با رفتار پرخطر ، خدمات كاهش آسيب ارايه مي نمايد. از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 7000 معتاد از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

-مركز سرپناه شبانه ( Shelter  ) : مكاني است كه به منظور كاهش آسيب و براي اسكان موقت و شبانه معتادان با رفتار پرخطر و بي خانمان راه اندازي شده است و توسط بخش غیردولتی اداره می شود .

از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 3000 معتاد از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

-تیم امدادرسان سیار : تيمي است حداقل دو نفره كه به معتاداني كه خود به مراكز مراجعه نمي كنند ، خدمات آموزشي و كاهش آسيب ارايه مي كند و توسط بخش غیردولتی اداره می شود . از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 12000 معتاد از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

-مرکز گذری سیار ( Mobile Center ) : تيمي است كه توسط وسیله نقلیه ای که در دسترس دارند به صورت سیاری به معتاداني كه خود به مراكز مراجعه نمي كنند ، خدمات آموزشي و كاهش آسيب ارايه مي كند و توسط بخش غیردولتی اداره می شود . از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 20000 معتاد از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

-باشگاههاي مثبت :  باشگاه مثبت یک سمن  غیر دولتی است که با هدف عرضه خدمات وفراهم کردن حمایت های روانی ، اجتماعی فعالیت می نماید . یکی از خصوصیات بارز این باشگاه ها امکان ارایه خدماتی است که بعضاً در مراکز بهداشتی درمانی وجود ندارند ولی افراد مبتلا به HIV   بدان نیاز دارند ، اگر چه این خدمات جایگزین  آنچه به صورت تخصصی در مراکز مجهز و معتبر ارائه می شود نمی باشد ولی می تواند با توانمند سازی و بهره مندی از مشارکت مبتلایان کمک موثری به برنامه های موجود در حوزه سلامت کشور نماید . از ابتدای سال تاکنون بیش از حدود 2000 معتاد از خدمات این مراکز بهره مند شده اند .

- طرح مدیریت مورد : این طرح از سال 1396 با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر کلیدخورده است . در این طرح حمایت های ذیل به معتادین و خانواده های آنان ارائه می گردد : آموزش مهارت های زندگی ، آماده سازی شغلی ، اشتغال یابی ، توانمندسازی ، خدمات ارجاع جهت دریافت درمان اعتیاد ، خدمات اسکان و سرپناه ، کمک به معیشت ، ارجاع جهت معاضدت حقوقی و قضایی ، بهداشت و درمان ، امور بیمه ای و ثبت احوال و ... . این طرح از ابتدای سال جاری در مراکز موضوع ماده 16 اخوان و شفق برای حدود 750 نفر با همکاری 37 مددکار و روانشناس و 6 کلینیک مددکاری اجرا شده است . 

دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها

دفترپیشگیری ازمعلولیت ها

این دفتر یکی از مهمترین فعالیتهای تحت نظارت معاونت امور توسعه و پیشگیری را برعهده دارد و با اولویت پیشگیری اولیه از بروز اختلالات ژنتیکی ، ناشنوایی ، نابینایی و سایر معلولیتها به شرح ذیل فعالیت می نماید :

 • برنامه غربالگري،تشخيص و مداخله زودهنگام شنوايي نوزادان و شيرخواران : اين برنامه با بكارگيري روش هاي پيشرفته غربالگري شنوايي وشناسايي به هنگام مشكل شنوايي نوزادان و شيرخواران مبتلا به كم شنوائي و مداخله به هنگام از ابتلاي آنها به ساير معضلات از قبيل مشكلات ذهني و گفتاري جلوگيري مي نمايد . از ابتدای سال تا کنون تعداد 87246 نوزاد و شیرخوار در 122 مرکز غربال شده اند.

( تصاویر مرتبط و نیز کلیپهای نمایشی تهیه شده در آرشیو روابط عمومی موجود است .)

 • برنامه پیشگیری از آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی در کودکان 6-3 سال : هدف این برنامه پیشگیری از نابینایي های ناشی از تنبلی چشم در گروه سنی 6-3 سال است كه با استفاده از دستگاه هاي غربالگري در پايگاه‌هاي دائم، مهدها، پيش‌دبستاني ها و پايگاههاي غيردائم بينايي كودكان را معاينه مي‌كنند تا كودكان مشكوك به تنبلي چشم را شناسايي نمايند و مداخلات بعدي را برايشان انجام دهند. از ابتدای سال تا کنون تعداد 485847 کودم در 1191 پایگاه مورد غربالگری قرارگرفته اند.

( تصاویر مرتبط و نیز کلیپهای نمایشی تهیه شده در آرشیو روابط عمومی موجود است .)

 • برنامه کشوری پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک : اين برنامه با هدف پيشگيري از معلوليتهاي ناشي از بيماريهاي ژنتيكي اقدام به احداث مراكز مشاوره ژنتيك غیردولتی و دولتي نموده است  .

هفتمین سمینار کشوری ژنتیک در 7 و 8 آذرماه سال جاری با هدف بروزرسانی و ارتقاء اطلاعات و دانش تخصصی ژنتیک و آموزش دستاوردهای جدید در این حوزه برای پزشکان و متخصصین و علاقمندان رشته های مرتبط و تبادلات علمی و تجربی با همکاری سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی ایران با میزبانی این اداره کل اجرا شده است . دراین برنامه حدود 20000 نفر از ابتدای سال مورد مشاوره قرارگرفته اند.  ( تصاویر مرتبط و نیز کلیپهای نمایشی تهیه شده در آرشیو روابط عمومی موجود است .)

 • آگاهسازی اجتماع محور پیشگیری از معلولیت ها : برنامه آموزشي مدوني است در راستاي پيشگيري و کاهش  معلوليت های اکتسابی و مادرزادی و ژنتیکی قابل پیشگیری و ارتقاء سطح آگاهي گروه هاي موثر و آحاد جامعه . دراین برنامه  با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش استان  حدود 13000 نفر دانش آموز دوره دوم دبیرستان  از ابتدای سال آموزش دیده اند . 

( تصاویر مرتبط  در ftp  روابط عمومی وجود است .)

 • طرح پایلوت غربالگري ژنتیک افراد 25-15 ساله : این طرح درتعدادی از  دبیرستان ها یا دانشگاه ها به صورت تکمیل پرسشنامه از گروه های 25- 15 سال اجرا می گردد و افراد در معرض خطر شناسایی شده به مراکز مشاوره ژنتیک ارجاع داده می شوند. درسال جاری این طرح در شهرستانهای تهران و ری اجرا می گردد . از ابتدای سال جاری تعداد 1500 نفر تحت پوشش طرح قرار گرفته اند .

طرح غربالگری  شنوایی کودکان سنین 5-3 سال :  این طرح در مهدهای کودک به منظور شناسایی افت های تاخیری شنوایی در کودکان انجام می گیرد و کودکان  شناسایی شده به متخصصین گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شوند .

تعداد بازديد اين صفحه: 3938
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18969007 تعداد بازديد زيرپورتال: 356223 اين زيرپورتال امروز: 355 سایت در امروز: 17184 اين صفحه امروز: 1