جمعه 25 آبان 1397   12:57:35
شرح وظایف
دفاتر زیر مجموعه
دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی

دفترمشاوره وفنون روانشناختی

*مركز سلامت روان محلي :
 در مراکز سلامت روان محلی  هر گونه خدمات مشاوره اولیه  که منجر به ارتقاء سلامت روان در محلات می شود به آحاد جامعه ارائه می گردد. این خدمات شامل مصاحبه اولیه ، ارجاع، ارتباطات محلی ، کاهش استرس های محلی ، آموزش محلی، برنامه ریزی محلی ، مدیریت موردی ، نیاز سنجی  و اولویت بندی مشکلات روانی اجتماعی محدوده فعالیت می باشد.
 
* طرح محب  ( مداخله در حمایتهای روانی اجتماعی در بلایا ) :
 اين طرح  با ارائه آموزشهاي مدون ،  برگزاری مانور و هرگونه خدمات مشاوره اولیه  جهت آگاهسازی مردم محله به منظور رویارویی با حوادث غیر مترقبه ( مانند سیل ، زلزله ، تصادف... )  انجام می گردد و درنهایت چگونگي برخورد  با سوگ و هيجانات روحي  پس از رويا رويي با حوادث مذکور را به افراد مي آموزد.

راهنمایی و مشاوره اعم ازحضوری و یا غیرحضوری یکی از مؤثرترین خدمات تخصصی در جلوگیری از بروز بحران ها و آسیب های اجتماعی می باشد. مراکز مشاوره با به کارگیری نیروهای تخصصی شامل روانپزشک، روانشناس، مشاور و مددکار اجتماعی در جهت ارتقای بهداشت روان افراد در سطح جامعه فعالیت می نمایند. این متخصصین با هدف راهنمایی و بررسی مشکلات در ابعاد مختلف عاطفی، روانی، خانوادگی و تربیتی و آموزش مهارت های اجتماعی در غالب مراکز ذیل انجام وظیفه می نمایند.
 
*مرکز مشاوره وامور روانشناختی حضوری دولتی :
 مرکزی است که توسط مشاوران رسمی و قراردادی سازمان بهزیستی به ارائه خدمات مشاوره همچون مشاورة فردي، گروهي، دارودرماني و نیز آموزشهاي گروهی به صورت دولتی می پردازد .
 
*دفاتر مشاوره حضوري دولتي :
دفتری است که بصورت دولتی و توسط  یک نفر مشاور رسمی یا قراردادی همکار در بهزیستی شهرستان به ارائه خدمات مشاوره  فردی و گروهی با تعرفه دولتی اقدام نماید.
 
* مراكز مشاوره حضوري غیر دولتی :
مرکزی است که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی پس از کسب پروانه قعالیت از سازمان بهزیستی تاسیس و تحت نظارت سازمان به ارائه خدمات مشاوره و ایجاد ارتباط با سازمانها و نهادهای اجتماعی می پردازد و  با دریافت تعرفه مشاوره غیردولتی  خدمات مشاورة فردي، گروهي، دارودرماني و نیز آموزشهاي گروهی را یه آحاد جامعه ارائه می نماید .
 
*دفاتر مشاوره حضوري غیردولتی :
دفتری است که توسط اشخاص حقیقی پس از کسب پروانه قعالیت از سازمان بهزیستی تاسیس و تحت نظارت سازمان به ارائه خدمات مشاوره و نیز  ارجاع  به سایر مراکز و ایجاد ارتباط با سازمانها و نهادهای اجتماعی می پردازد.
در دفاتر مشاوره تنها یک نفر به ارائه خدمت مشغول است .
 
*مراكز مشاوره تلفني دولتي (خط 1480):
مرکز مشاوره تلفنی ( خط 1480 ) با  بکاری گیری مشاوران متخصص و مجرب خدمات مشاوره و راهنمایی سریع ، در دسترس ، آسان و کم هزینه را به کلیه تماس گیرندگان از هر نقطه کشور ارائه می نماید .  مشاوران در حیطه های فردی ، خانوادگی ، کودک و نوجوان ، اعتیاد ، مشاوره پیش از ازدواج راهنمایی های لازم را  به تماس گیرندگان ارائه می دهند و درصورت نیاز آنها را به  سایر متخصصان و مراکز ذیصلاح ارجاع می دهد.
 
*خطوط مشاورة تلفني غیر دولتی (كد ده رقمي):
در صورت عدم پاسخگویی تماس گیرندگان توسط مشاورین خط 1480  سیستم به صورت خودکار و گویا مراکز مشاوره تلفنی غیردولتی دارای مجوز مشاوره تلفنی را که آماده پاسخگویی و پشتیبانی هستند  به تماس گیرندگان معرفی می نماید .
 
*طرح بشیر( مداخله و پیشگیری از طلاق ) :
این طرح در راستای اجرایی نمودن تبصره متن ماده 16 قانون حمایت از خانواده مصوب سال 1392،  به منظور تحکیم بنیان خانواده و جلو گیری از افزایش اختلافات خانوادگی با رویکرد ایجاد صلح وسازش بین زوجین و پیشگیری از طلاق فی مابین سازمان بهزیستی و قوه قضاییه اجرا می گردد.
 
*طرح غربالگري اضطراب :
اين طرح براي غربالگری و پيشگيري از اضطراب در كودكان 5 تا6 ساله  طراحي شده است و کودکان مشکوک و در معرض خطر با همکاری معاونت پیشگیری در روند مداخلات و حمایتهای روانشناختی و روانپزشکی قرار می گیرند  .
 
 *طرح آموزش پيش از  ازدواج :
این طرح به عنوان يك برنامه پيشگيرانه و ارتقائي تلاشي است براي كاستن از ازدواجهاي ناموفق و جلوگيري از بسياري از آسيبهاي اجتماعي مانند طلاق ، خشونتهاي خانوادگي ، فرزندان تك سرپرست و بي سرپرست ...
 
*طرح آموزش زندگي خانواده :
هدف اين طرح ارتقاي رضايتمندي زوجين بوده و اجراي اين طرح منجر به افزايش مهارت هاي ارتباطي خانواده ها ،كاهش نرخ طلاق و بهبود ارتباط ميان افراد در خانواده مي گردد .
هم اكنون محتواي آموزشي طرح در پنج حوزه كه شامل اطلاعات ازدواج و خانواده، مهارت گفتگو ، مهارت حل تعارض ، نقش هاي جنسيتي و فرزند پروري تدريس مي شود.
 
*طرح آموزش مهارتهاي زندگي:
اين طرح با هدف پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي اقدام به آموزش مهارتهاي ده گانه به گروههاي مختلف سني در واحد هاي آموزشي( پیش دبستانی، دبستان ... ) ، محلات ؛ محيط كار، صنعتی و نظامی ؛ ونیز مراكز شبانه روزي مي نمايد.
افراد جهت مدیریت هيجان هاي منفي ، استرس هاي روزمره وكنترل آنها به شیوه موثر ؛ حل مشكلات ، تصميم گیرهای مناسب و ... نياز به تسلط بر مهارت های زندگی  دهگانه دارند.

 

دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

دفترپیشگیری ازآسیب های اجتماعی

1-طرح آموزش زندگی خانواده(: family life education(F.L.E
هدف کلی این طرح ایجاد فرصت های آموزشی و ارتقای سطح کیفیت روانی زندگی خانوادگی وکاهش مشکلات اجتماعی و روانی خانواده ها می باشد. این برنامه به آموزش زوج های جوان می پردازد و با آموزش و مداخله درد و بعد اساسی « انتخاب صحیح » و « نحوه انطباق با فراز و نشیب های زندگی به نحو مؤثری از عوارض و آسیب های محتمل بعدی پیشگیری می نماید.
2- طرح همیاران سلامت روان :
همیاران سلامت روان نیروهای داوطلب مردمی هستندکه به عنوان یاری دهندگان عموم افراد می باشند. آنان زیر نظر مشاوران متخصص جهت مشارکت مردم، در پایگاه های سلامت اجتماعی مدارس، مساجد، اماکن شهرداری و محله خود فعالیت می کنند. هدف کلی این طرح ارتقای سطح سلامت روان افرادجامعه و پیشگیری و شناسایی مشکلات روانی، اجتماعی با کمک نیروهای آموزش دیده و داوطلب مردمی می باشد.
*برنامة همياران سلامت روان اجتماعی :
برنامه همياران سلامت روان اجتماعي ،يك برنامه مردمي است كه مردم با مشاركت و ياري يكديگر به شناخت مسايل و مشكلات خود پرداخته و زیر نظر مشاوران متخصص و با استفاده از توانايي هاي خود اقدام به رفع مشكلات موجود و برآورده نمودن نيازهاي جامعه مي نمايند .
جمعیت همیاران سلامت اجتماعی خدمات خود را در پایگاه های سلامت  که مکانی برای ارائه  خدمات گوناگون در حوزه ارتقاء سلامت اجتماعي و پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي است ارائه مي دهد.


3-  طرح آموزش مهارتهای زندگی :
هدف از این برنامه ایجاد فرصت هایی برای کودکان ،نوجوانان و جوانان و بزرگسالان جهت افزایش توانایی های روانی، اجتماعی به منظور مقابله با کشمکش های زندگی و سازگاری شهری مؤثر می باشد. یادگیری مهارت های ده گانه اصلی فرد را قادر می سازد تا به طور مؤثری با مسایل زندگی مقابله نماید.
4-طرح آموزش پیش از ازدواج ( : pre marriage Education ( P.M.E
هدف کلی دراجرای این طرح، توانمندکردن جوانان برای انتخاب همسر مناسب و نهایتا ازدواج موفق است. افزایش توانمندی افراد در انتخاب همسر و افزایش سطح بهداشت روانی و کاهش آسیب های اجتماعی از جمله طلاق از اهداف اختصاصی مد نظر این طرح می باشد.
5-پایگاه سلامت اجتماعی:
این طرح براساس رو یکرد مشارکت جویانه به کمک مردم هر محله در خصوص پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و ارتقای سلامت جامعه به کمک NGO همیاران سلامت روان می باشد. اجرای این برنامه مشارکتی پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ارتقای سلامت اجتماعی از طریق آموزش و تمرین مهارتهای زندگی و اجتماعی، تشخیص، مداخله و ارجاع زودرس موارد در معرض خطر یا آسیب دیده به مراکز تخصصی، از اهداف این طرح می باشد.

دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد

دفتر پيشگيري از اعتياد

این دفتر در سه بخش درمان و بازتوانی اعتیاد ، کاهش آسیب  و نیز پیشگیری از اعتیاد به شرح ذیل فعالیت می نماید:

 مراکز كاهش آسيب :
 *مركز كاهش آسيب گذري ( DIC ) :
مكاني است كه توسط بخش غیردولتی به معتادان با رفتار پرخطر ، خدمات كاهش آسيب ارايه مي نمايد.
 
*مركز سرپناه شبانه ( Shelter  ) :
مكاني است كه به منظور كاهش آسيب و براي اسكان موقت و شبانه معتادان با رفتار پرخطر و بي خانمان راه اندازي شده است و توسط بخش غیردولتی اداره می شود .
 
*تیم امدادرسان سیار :
تيمي است حداقل دو نفره كه به معتاداني كه خود به مراكز مراجعه نمي كنند ، خدمات آموزشي و كاهش آسيب ارايه مي كند و توسط بخش غیردولتی اداره می شود .
 
*تیم سیار ( Mobile Center ) :
تيمي است كه توسط وسیله نقلیه ای که در دسترس دارند به صورت سیاری به معتاداني كه خود به مراكز مراجعه نمي كنند ، خدمات آموزشي و كاهش آسيب ارايه مي كند و توسط بخش غیردولتی اداره می شود .
          
*باشگاههاي مثبت :
باشگاه مثبت یک سازمان غیر دولتی است که با هدف عرضه خدمات وفراهم کردن حمایت های روانی ، اجتماعی فعالیت می نماید.
یکی از خصوصیات بارز این باشگاه ها امکان ارایه خدماتی است که بعضا در مراکز بهداشتی درمانی وجود ندارند ولی افراد مبتلا به HIV   بدان نیاز دارند ، اگر چه این خدمات جایگزین  آنچه به صورت تخصصی در مراکز مجهز و معتبر ارائه می شود نمی باشد ولی می تواند با توانمند سازی و بهره مندی از مشارکت مبتلایان کمک موثری به برنامه های موجود در حوزه سلامت کشور نماید .
 
 
مراکز درمان اعتیاد :
 *مركز اجتماع درمان مدار اقامتی بلند مدت (Residential Therapeutic Community):
مركزي شبانه روزي است که طی دوره های درمان 3 تا 6 ماهه براي درمان و بازتواني بيماران وابسته به مواد كه روابط بين فردي و كاركرد اجتماعي آنها به شدت افت كرده اقدامات لازم را انجام می دهد. رويكرد اجتماع درمان مدار رويكردي اجتماعي است كه از طريق بوجودآمدن تغييرات كلي در شيوه زندگي فرد معتاد به وي امكان طي طريق بهبودي را مي دهد. اين برنامه بر خودياري، رشد فردي و حمايت هم گروهها و ايجاد محيط معنوي در مركز تأكيد دارد.
 
*مركز اقامتي ميان مدت ( کمپ ) :
مجموعه اي اقامتي با رويكرد ايمان مدار و پرهيزمدار با گردانندگي گروه هاي همتا براي كسب بهبودي در يك دورة 28 روزه است .
 
*مركز درمان و بازتواني کوتاه مدت (سرپایی)  :
در مراکز درمان سرپایی کلیه خدمات مرتبط با پیشگیری از عود ، بهبود آسیبهای قبلی ناشی از سوء مصرف مواد و ارتقاء عملکرد معتادان شامل خدمات آموزشی ، مشاوره فردی ، روان درمانی فردی ، گروه درمانی ، رفتار درمانی و کار درمانی و مداخلات دارویی پیشگیری از عود چون نالکترکسون ، درمان بیماریهای همراه و حمایتهای اجتماعی ارائه می گردد. این مراکز توسط بخش دولتی یا غیردولتی فعالیت می نمایند.
 
* مرکز بستری :
در مراکز درمان بستری کلیه خدمات با  تاکید بر درمان دارویی و بستری کوتاه مدت طی دوره های 3 تا 10 روزه ارائه می گردد.  این مرکز توسط بخش غیردولتی فعالیت می نمایند.
 
*مركز توانمند سازی و جامعه پذیری بهبودیافتگان (خانه بين‌راهي) :                 
 مرکزی است برای استفاده افرادی که برنامه درمان  مواد مخدر را به اتمام رسانده اند و به دلیل نداشتن مکان سکونت درآنجا  به صورت شبانه روزی در یک دوره سه ماهه و به صورت رایگان اقامت می نمایند و با کمک مددکار مرکز موظف هستند اقدامات لازم جهت ارتقاء مهارتهای شغلی ، جستجوی شغل یا بازگشت به کار و جستجوی سرپناه و بازگشت به شبکه اجتماعی مخصوصا خانواده را  داشته باشند  و سه ماه دیگر نیز می توانند با شرایط خاص استقرار داشته باشند.
  
پیشگيري از اعتياد :
 * برنامة اجتماع محور :
هدف این برنامه ، آموزش در سطوح مختلف جامعه و در کلیه محیط ها می باشد که در این راستا کلیه افراد آموزش هایی در زمینه پیشگیری از اعتیاد ونحوه برخورد با فرد معتاد و زمینه های درمانی را فراگرفته و  نیز زمینه های برخورد با مشکلات و تعارضات وتاب آوری و اقتدارافزایی را فرا می گیرند .اجتماع محور رویکردی است که در آن به نقش عوامل محیطی واجتماعی در کیفیت زندگی و بالا رفتن سطح ارتقاء کیفی و رفاه اجتماعی مردم توجه می شود.
 

دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها

دفترپیشگیری ازمعلولیت ها

1- مراکزمشاوره پزشکی –ژنتیک(طرح پیشگیری ازاختلالات ژنتیک)
مشاوره پزشکی ـ ژنتیک جهت دستیابی به حذف و کاهش شیوع و بروز معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک طراحی و تدوین شده است. لذا این مراکز با هدف تحت پوشش قرار دادن اقشارگسترده مردم خصوصا قشر در معرض آسیب و معلولیت راه اندازی شده است. هدف مشاوره پزشکی ـ ژنتیک تشخیص مشکل ژنتکیی درخانواده و تعیین میزان خطر تکرار آن در بارداری های بعدی است. زمان انجام مشاوره پزشکی ـ ژنتیک پیش از ازدواج، پیش از بارداری و حین بارداری می باشد.
2- برنامه پیشگیری ازتنبلی چشم(آمبلیی)
هدف کلی این طرح پیشگیری از تنبلی چشم درکشور می باشد. در این برنامه، کودکان 1تا 6 ساله مهدهای کودک و آمادگی های تحت پوشش و وزارت آموزش و پرورش در سراسر کشور و کودکان 3تا 6 ساله مراجعه کننده به پایگاه های سنجش مورد ارزیابی قرار می گیرند. این برنامه هر ساله از اول تا 30 آبان اجرا می گردد.

طرح آگاهسازی پیشگیری ازمعلولت ها وآسیب های اجتماعی باهمکاری نهضت سوادآموزی :
هدف کلی این طرح کاهش میزان بروز معلولیت ها و آسیب های اجتماعی می باشد. دراین طرح افراد شرکت کننده در مراکز یادگیری محلی مجتمع های روستایی بهزیستی و گروه های پیگیر مکاتبه ای در نهضت سوادآموزی در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معلولیت ها با استفاده از محتوای آموزشی کاربردی آموزش داده می شوند.
طرح پیشگیری از ناشنوایی :
کم شنوایی کیی از شایع ترین ناهنجاری ها دربدو تولد است که چنانچه بررسی و رفع نگردد بر رشد گفتار، زبان و شناخت اثرات نامناسبی خواهد داشت. بررسی وسعت کم شنوایی مستلزم غربال گری فراگیر تمامی نوزادان در بدو تولد می باشد.
طرح ارتقاء توان ذهنی درشیرخواران :
هدف از اجرای این طرح، تأثیر آموزش مهارتهای ارتقاء توان ذهنی شیرخواران بر آگاهی، نگرش و رفتار مادران و همچنین ارتقاء توان ذهنی کودکان و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی ثانویه می باشد.

تعداد بازديد اين صفحه: 2959
تعداد بازديد کنندگان سايت: 13395199 تعداد بازديد زيرپورتال: 225763 اين زيرپورتال امروز: 371 سایت در امروز: 13102 اين صفحه امروز: 5