banner-behzisti
دوشنبه 2 ارديبهشت 1398   12:36:27
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
1397/9/9 جمعهمعاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور:

اختلالات ژنتیکی، مهم ترین عامل بروز معلولیت ها هستند / 270 مرکز مشاوره ژنتیک در کشور فعالیت دارند

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در هفتمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها با اشاره به فعالیت 270 مرکز مشاوره ژنتیک در کشور گفت: سازمان بهزیستی هزینه آزمایشات و مشاوره ژنتیک برای بارداری دوم خانواده های دارای یک فرزند معول و افراد نیازمند تحت پوشش را به صورت رایگان انجام می دهد.


به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، «انوشیروان محسنی بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در هفتمین سمینار کشوری"مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها" که ظهر امروز در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی با همکاری بهزیستی استان تهران و سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی در پیشگیری از بروز و شیوع معلولیت ها و آسیب های اجتماعی در کشور نقش موثری داشته است گفت: اختلالات ژنتیکی، مهم ترین عامل بروز معلولیت ها هستند.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشوربا اشاره به اینکه بشر تمام توانایی اش را برای حفظ و ارتقاء سلامت خود به کار برده است افزود: سازمان بهزیستی کشور نیز در این راستا  تمام تلاش خود را می کند تا با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی  روز دنیا برای ارتقاء کیفیت خدمات خود استفاده کند، همچنین از تمام ظرفیت های علمی کشور در زمینه مشاوره ژنتیک نیز بهره  می گیریم.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت اعلام کرده است که ۲۰ درصد سلامت به این وزارت مربوط است و برای مابقی، دستگاه‌های دیگر نیز باید در این زمینه کمک کنند گفت: از آنجاییکه اساس یک زندگی پویا سلامت است؛ هر دولتی به فراخور امکاناتی که دارد بایستی بخشی از برنامه ریزی‌های کلان خود را به سلامت اختصاص دهد.

محسنی بندپی ، با تاکید بر اینکه کشور ایران در زمینه های علمی، مداخلات به هنگام و تربیت نیروهای متخصص نسبت به مهار و کنترل اختلالات ژنتیکی تا حد چشمگیری پیشترفت هایی را کسب کرده است اذعان کرد:  در حال حاضر تعداد 270 مرکز مشاوره ژنتیک به صورت خصوصی با سازمان بهزیستی کشور همکاری می کنند و طی سال های گذشته افرادی به این مراکز مراجعه می کردند که فرزندان مبتلا به اختلالات ژنتیکی و معلولیت داشتند اما امروزه به دلیل افزایش آگاهی ها، تیم های ژنتیک در مراکز پیش از ازدواج مستقر شده و مردم از این افراد بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از معلولیت ها از بدو تولد و با عوامل ژنتیکی رخ داده است اظهار کرد: در این راستا سازمان بهزیستی هزینه آزمایشات و مشاوره ژنتیک برای بارداری دوم خانواده های دارای یک فرزند معول و افراد نیازمند  تحت پوشش را به صورت رایگان انجام می دهد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سقط های قانونی در سال گذشته هزار و 480 مورد نسبت به سال 95 افزایش داشته است گفت: در زمینه غربالگری ژنتیک قصد تصدی گری نداریم، ولی سازمان بهزیستی کشور امکاناتی را دارد که می تواند در اختیار شبکه درمان قرار دهد. همچنین مجلس کمتر روی لایحه بودجه دولت افزایش اعتبار می‌دهد، ولی نمایندگان برای غربال ژنتیک ازدواج کمک کردند.

محسنی بندپی، در پایان با اشاره به اینکه نیمی از عقب ماندگی های ذهنی، ناشنوایی و نابینایی ناشی از اختلالات ژنتیکی است یادآور شد: سازمان بهزیستی از 20 سال اخیر تا کنون غربالگری های شنوایی سنجی و بینایی را به صورت پایلوت در سراسر کشور انجام داده است و جای خوشحالی است که سال به سال شمار مدارس کودک ناشنوا و کم شنوا رو به کاهش است؛ لذا امیدواریم با انجام مداخلات به هنگام شرایطی را فراهم کنیم تا شاهد کاهش معلول زایی در بدو تولد باشیم.

.
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 273799
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18968998 تعداد بازديد زيرپورتال: 356220 اين زيرپورتال امروز: 356 سایت در امروز: 17175 اين صفحه امروز: 250