banner-behzisti
جمعه 3 اسفند 1397   05:33:13
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
1397/7/9 دوشنبهبا حضور معاون توانبخشی بهزیستی کشور

مراسم گرامیداشت مقام جبار باغچبان برگزار شد

معاون توانبخشی بهزیستی کشورگفت: کمیته گسترش زبان اشاره در بهزیستی تشکیل شده تا زبان ملی اشاره برای ارتباط ناشنوایان با جامعه و حفظ حقوق آنان اشاعه یابد.

معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي كشور،مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور و جمعي از مدیران بهزیستی استان و علاقه مندان به اين معلم، گروه هاي ناشنوايان دانشگاهي و اجتماعي در اين مراسم حضور پيدا كردند و با قرائت فاتحه و نثار گل ياد و خاطره اين استاد را گرامي داشتند.
حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور در این مراسم با اشاره به این که زبان اشاره در هر منطقه با توجه به فرهنگ و قومیت متفاوت است افزود: کمیته گسترش زبان اشاره در بهزیستی تشکیل شده تا زبان ملی اشاره برای ارتباط ناشنوایان با جامعه و حفظ حقوق آنان اشاعه یابد.
وی افزود: نرم افزار زبان اشاره در سازمان بهزیستی در دست طراحی و آماده سازی است .
مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور از آموزش زبان اشاره به رابطان به منظور حمایت از ناشنوایان و ایجاد ارتباط بین این افراد با جامعه خبر داد و افزود: استقرار رابطان زبان اشاره در ادارات ، مراکز پزشکی و مراکز مورد نیاز و مراجعه ناشنوایان خبر داد.
گفتنی است؛ جبار باغچه بان مبتكر آموزش ناشنوايان در ايران، پايه گذار آموزش و پرورش پيش دبستاني و از پيشگامان شعر و ادبيات كودكان و بنيان گذار نخستين كودكستان و نخستين مدرسه ناشنوايان ايران و همچنين اولين مؤلف و ناشر كتاب كودك در ايران مي باشد.
وي را به عنوان پدر ناشنوايان و يكي از پيشگامان ادبيات كودكان ايران و بخصوص پايه گذار ادبيات نمايشي كودكان (اولين تئاتر كودك) در ايران مي شناسند.
روش شفاهي در تعليم ناشنوايان، آموزش روش حساب ذهني به ناشنوايان، ابداع گاهنجار (گاه نما) به عنوان وسيله اي براي نشان دادن پستي و بلندي هاي اقيانوس ها روي نقشه به كودكان، الفباي گويا و گوشي استخواني يا تلفن گنگ از جمله ابتكارات ويژه باغچه بان در آموزش بودند.
جبار باغچه بان در 4 آذر 1345 در 81 سالگي در تهران درگذشت.
هفته چهارم سپتامبر برابر با هشتم مهر ماه، هفته جهاني ناشنوايان نام دارد و در سراسر دنيا به مناسبت بزرگداشت ناشنوايان مراسمي برگزار مي شود.

.
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 241111
تعداد بازديد کنندگان سايت: 17062825 تعداد بازديد زيرپورتال: 315618 اين زيرپورتال امروز: 147 سایت در امروز: 7068 اين صفحه امروز: 85